شهر خشکبیجار واقع در استان گیلان که بر اساس منابع موجود در کتب قدمت آن به حدود نهصد سال می رسد. این شهر با وسعت حدود 9 کیلومترمربع دارای حدود هفت هزار نفر جمعیت شهری، مرکز بخش خشکبیجار در حوزه شهرستان رشت میباشد. شهر خشکبیجار در فاصله 17 کیلومتری از شهر رشت قرار گرفته و از شمال به دریای خزر، از جنوب به بخش کوچصفهان از مشرق به بخش لشت نشاء و از غرب نیز به بخش خمام محدود می شود.

براساس کتاب "ولایات دارالمرزایران،گیلان" قراء خشکبیجار در یک قرن پیش از روستاهای طالوندان(طبالوندان)، آلمان، بازار محله، باغ، باغچه بنه، تازه آباد، جیکتاج الدینان، جورکویه، جیرکویه، رودپشت، روفچا، شیشه گوراب، کوریجان، ماسال تولم، مریدان، نشرود و یوسف آباد و کته رودکنار تشکیل می شد. با توجه به دایر شدن شهرداری در سال 1340 شهر خشکبیجار از مجموع چند روستا جان گرفت، ابتدا مرکز شهر به نام بازار محله بود که دو روز در هفته بازار محلی و هفتگی به نام دوشنبه بازار و پنج شنبه بازار در آنجا برپا می شد که در حال حاضر نیز هر هفته طبق سنت قدیمی در این دو روز بازار هفتگی در مرکز شهر و داخل و اطراف محوطه بازار دایر میگردد. محوطه بازار نیز از جمله محل های دیدنی و قدیمی خشکبیجار می باشد که قدمتی 100 ساله دارد، این محوطه در حال حاضر نه دالان ورودی دارد که در قدیم هر دالان با درب بزرگ و چوبی محافظت می شده است.
خشکبیجار که در کتب تاریخی به صورت خشکبجار نام برده شده از دو کلمه خشک و بیجار (بجار) تشکیل شده است که به ترتیب به معنی بدون آب و شالیزار می باشد. با توجه به اینکه خشکبیجار در شمالی ترین تقطه جلگه ی گیلان واقع شده است، پیوسته با کمبود آب برای آبیاری مزارع روبرو بوده و هر از چندگاهی خشکسالی شدید مزارع کشاورزی را از بین می برد.

 

خدمات شهر خشکبیجار

December 18, 2019

نصب گاردریل پل در چهار راه رضایی

December 27, 2018

بستن نهال ها و درختچه ها برای محافظت در برابر سرمای زمستان

December 27, 2018

ساخت آبرو برای تعریض بلوار امام رضا(ع)

December 27, 2018

بازدید رئیس محیط زیست شهرستان رشت جناب دکتر خودکار از محل جمع آوری سگ های…

December 27, 2018

واکسیناسیون سگ های ولگرد

December 27, 2018
   

پروژه بهسازی و تعریض خیابان شریعتی - فاز سوم

June 28, 2018

اتمام عملیات روکش آسفالت خیابان منتظری

June 28, 2018
 

اتمام عملیات آسفالت کوچه 15 خرداد

May 07, 2018

پاکسازی ورودی شهر -دروازه قرآن

سخن شهردار خشکبیجار

تاریخچه شهرداری خشکبیجار

Municipality of Khuzestanbijar was established on December 2, 1340, by the order of the governor of Gilan, Dr. Babak. Since the establishment of the city until the year 1374, the city of Khuzestan has been subordinated to the Khomam section, which was headed by the Khomam and Khabarjbar division. In the year 1374, the Khuzestanbijar section was approved to the central part of the city of Khuzestanbijar and separated from the Khomam section with two districts of Noshir and Haji Bekdar.

درباره شهر خشکبیجار

The city of Djibejar, located in the province of Gilan, is about nine hundred years old based on the sources in its books. This city with an area of ​​about 9 km2 has about 7000 people of urban population, the center of the Khashbijar section in the city of Rasht. The city of Khuzestan is located 17 km from Rasht city and north of the Caspian Sea, south to the southern part of the southern part of the province to the Lashk area and west to the Khamam area. Continuation...

feedback

Website Traffic

Visitors