به همت شهرداری خشکبیجار، نخستین جشنواره فرهنگی تفیکیک پسماند از مبدا شهرداری خشکبیجار در جنب پارک شهر خشکبیجار برگزار گردید. از مهمانان ویژه این جشنواره دکتر حسنی جوریابی، مهندس علوی رئیس شورای اسلامی شهر رشت، بخشدار محترم خشکبیجار، ریاست محترم  اداره ورزش و جوانان خشکبیجار، فرماندهی محترم  انتظامی خشکبیجار بودند.

شهردار خشکبیجار طی سخنانی در مراسم افتتاحیه جشنواره مذکور، یاد و خاطره شهدای بخش خشکبیجار و ۳۰ شهید شهر خشکبیجار گرامی داشت. صدراله فرخی ،امنیت جاری در کشور را مدیون خون شهدا دانست که می توان برنامه های متعدد شاد و مفرح در اقصی نقاط ایران از جمله شهر خشکبیجار برپا کرد. وی به تبیین دلایل برگزاری جشنواره تفیک پسماند از مبدا پرداخت و اظهار کرد: زمین از نیاکان به ارث رسیده و باید به آیندگان تحویل داده بشود،تخریب زمین و محیط زیست انصاف نیست،لکن فرهنگ بالای شهروندان خشکبیجاری سبب شد تا این جشنواره در این شهر برگزار بشود همچنین افزود: زباله در دنیا به عنوان طلای کثیف شناخته شده، ولی متاسفانه در کشورمان یک معضل دیده می شود،ضمن این که در استان گیلان معضلات زیادی در بخش پسماند وجود دارد. فرخی در ادامه به بیان بخشی از اقدامات شهرداری و شورای اسلامی شهر خشکبیجار در حوزه پسماند پرداخت و گفت:میانگین حجم زباله تر این شهر به صورت روزانه بین ۵ تا ۶ تن و در طول ماه بالغ بر ۱۵۰ تن است. وی افزود: خشکبیجار تنها شهر بخش شهرستان رشت می باشد که زباله های آن به جای تخلیه در لندفیل سراوان در کارخانه کود آلی رشت تخلیه میشود.
شهردار خشکبیجار با اشاره به آغاز اولین مرحله تفکیک پسماند از مبدا و آموزش شهروندان از درب منازل،متذکر شد: ۲ هزار و ۴۷۰ خانوار در این شهر سکونت دارند و آموزش به خانوارها شروع گردید و لیبل آموزش تفیکیک پسماند از مبدا بر روی درب منازل نصب شد. فرخی با اشاره به استقرار و فعالیت ۷ مرکز تفکیک پسماند از مبدا در خشکبیجار به عنوان نقاط استراتژیک تاکید کرد: شهروندان می توانند با خیال راحت به این نقاط دست یابی داشته باشند و زباله های تفکیک شده تحویل بدهند وی برگزاری دوره های آموزشی تفکیک از مبدا برای شهروندان خشکبیجاری در کتابخانه عمومی شهر،توزیع یک هزار کیسه مخصوص نان بین اهالی و هم چنیین توزیع ۱ هزار عدد کیسه جمع آوری زباله در داخل خودروهای عبوری و گردشگران برای جلوگیری از پرتاب زباله در داخل معابر شهری را از جمله مهمترین اقدامات شهرداری در طول دوره مدیریتی خودش برشمرد. وی با اعلام جمع آوری ۵ تن زباله خشک به صورت ماهیانه و تفکیک از مبدا توسط شهروندان و هم چنین ۵ تن توسط بخش خصوصی در شهر خشکبیجار،متذکر شد: همت والای شهروندان می تواند تفکیک از مبدا را بار دیگر به صورت جدی تر آغاز بکند.
توزیع 500 کیسه پارچه ای نان بین شهروندان و شماره های قرعه کشی بین مردم،برپایی غرفه های فروش نان ها و غذاهای محلی در جوار جشنواره،اجرای نمایش توسط هنرمندان خشکبیجاری با موضوع پسماند و هم چنین”ارشد امیر اسکندری از مهمترین بخش های جشنواره بود.

     

 

خدمات شهر خشکبیجار

دی 06, 1397

بستن نهال ها و درختچه ها برای محافظت در برابر سرمای زمستان

دی 06, 1397

ساخت آبرو برای تعریض بلوار امام رضا(ع)

دی 06, 1397

بازدید رئیس محیط زیست شهرستان رشت جناب دکتر خودکار از محل جمع آوری سگ های…

دی 06, 1397

واکسیناسیون سگ های ولگرد

دی 06, 1397
   

پروژه بهسازی و تعریض خیابان شریعتی - فاز سوم

تیر 07, 1397

اتمام عملیات روکش آسفالت خیابان منتظری

تیر 07, 1397
 

اتمام عملیات آسفالت کوچه 15 خرداد

ارديبهشت 17, 1397

پاکسازی ورودی شهر -دروازه قرآن

ارديبهشت 17, 1397

حفاری برای جابه جایی تیر وسط کوچه 15 خرداد

سخن شهردار خشکبیجار

تاریخچه شهرداری خشکبیجار

شهرداری خشکبیجار در روز دوم آذر ماه 1340 به حکم استاندار وقت گیلان، دکتر بابک تاسیس گردیده است. از زمان تاسیس تا سال 1374 شهر خشکبیجار زیرمجموعه بخش خمام بوده که به نام "بخش خمام و خشکبیجار" اداره می شده است. در سال 1374 بخش خشکبیجار به مرکزیت شهر خشکبیجار و با دو دهستان نوشر و حاجی بکنده تصویب و از بخش خمام جدا گردید.

درباره شهر خشکبیجار

شهر خشکبیجار واقع در استان گیلان که بر اساس منابع موجود در کتب قدمت آن به حدود نهصد سال می رسد. این شهر با وسعت حدود 9 کیلومترمربع دارای حدود هفت هزار نفر جمعیت شهری، مرکز بخش خشکبیجار در حوزه شهرستان رشت میباشد. شهر خشکبیجار در فاصله 17 کیلومتری از شهر رشت قرار گرفته و از شمال به دریای خزر، از جنوب به بخش کوچصفهان از مشرق به بخش لشت نشاء و از غرب نیز به بخش خمام محدود می شود. ادامه...

feedback

amar

Website Traffic

مهمانان