شهر خشکبیجار واقع در استان گیلان که بر اساس منابع موجود در کتب قدمت آن به حدود نهصد سال می رسد. این شهر با وسعت حدود 9 کیلومترمربع دارای حدود هفت هزار نفر جمعیت شهری، مرکز بخش خشکبیجار در حوزه شهرستان رشت میباشد. شهر خشکبیجار در فاصله 17 کیلومتری از شهر رشت قرار گرفته و از شمال به دریای خزر، از جنوب به بخش کوچصفهان از مشرق به بخش لشت نشاء و از غرب نیز به بخش خمام محدود می شود.

براساس کتاب "ولایات دارالمرزایران،گیلان" قراء خشکبیجار در یک قرن پیش از روستاهای طالوندان(طبالوندان)، آلمان، بازار محله، باغ، باغچه بنه، تازه آباد، جیکتاج الدینان، جورکویه، جیرکویه، رودپشت، روفچا، شیشه گوراب، کوریجان، ماسال تولم، مریدان، نشرود و یوسف آباد و کته رودکنار تشکیل می شد. با توجه به دایر شدن شهرداری در سال 1340 شهر خشکبیجار از مجموع چند روستا جان گرفت، ابتدا مرکز شهر به نام بازار محله بود که دو روز در هفته بازار محلی و هفتگی به نام دوشنبه بازار و پنج شنبه بازار در آنجا برپا می شد که در حال حاضر نیز هر هفته طبق سنت قدیمی در این دو روز بازار هفتگی در مرکز شهر و داخل و اطراف محوطه بازار دایر میگردد. محوطه بازار نیز از جمله محل های دیدنی و قدیمی خشکبیجار می باشد که قدمتی 100 ساله دارد، این محوطه در حال حاضر نه دالان ورودی دارد که در قدیم هر دالان با درب بزرگ و چوبی محافظت می شده است.
خشکبیجار که در کتب تاریخی به صورت خشکبجار نام برده شده از دو کلمه خشک و بیجار (بجار) تشکیل شده است که به ترتیب به معنی بدون آب و شالیزار می باشد. با توجه به اینکه خشکبیجار در شمالی ترین تقطه جلگه ی گیلان واقع شده است، پیوسته با کمبود آب برای آبیاری مزارع روبرو بوده و هر از چندگاهی خشکسالی شدید مزارع کشاورزی را از بین می برد.

 

خدمات شهر خشکبیجار

اسفند 05, 1396
 

مناسب سازی جنب پارک شهر

اسفند 05, 1396

جمع آوری سیم های تیر برق های قدیمی

اسفند 05, 1396

نصب تیربرق های جدید در خیابان مطهری

اسفند 05, 1396

نصب اطلاعیه ممنوعیت عرضه طیور زنده در خشکبیجار در دو مکان

اسفند 05, 1396

نصب تابلوهای جدید کوچه های مزین به عکس شهدا در خیابان سردار جنگل

اسفند 05, 1396

نصب دو عدد تابلو راهنمای مسیر در خیابان مطهری

بهمن 28, 1396
  

تسطیح فضای سبز بلوار مطهری

بهمن 28, 1396
     

نصب تیر های برق جدید خیابان شریعتی به جهت تعریض مسیر

دی 24, 1396

اجرای خط کشی محل استقرار بازار هفتگی

سخن شهردار خشکبیجار

تاریخچه شهرداری خشکبیجار

شهرداری خشکبیجار در روز دوم آذر ماه 1340 به حکم استاندار وقت گیلان، دکتر بابک تاسیس گردیده است. از زمان تاسیس تا سال 1374 شهر خشکبیجار زیرمجموعه بخش خمام بوده که به نام "بخش خمام و خشکبیجار" اداره می شده است. در سال 1374 بخش خشکبیجار به مرکزیت شهر خشکبیجار و با دو دهستان نوشر و حاجی بکنده تصویب و از بخش خمام جدا گردید.

درباره شهر خشکبیجار

شهر خشکبیجار واقع در استان گیلان که بر اساس منابع موجود در کتب قدمت آن به حدود نهصد سال می رسد. این شهر با وسعت حدود 9 کیلومترمربع دارای حدود هفت هزار نفر جمعیت شهری، مرکز بخش خشکبیجار در حوزه شهرستان رشت میباشد. شهر خشکبیجار در فاصله 17 کیلومتری از شهر رشت قرار گرفته و از شمال به دریای خزر، از جنوب به بخش کوچصفهان از مشرق به بخش لشت نشاء و از غرب نیز به بخش خمام محدود می شود. ادامه...

feedback

amar

Website Traffic

مهمانان