4 خرداد, 1403

شهر خشکبیجار

شهر خشکبیجار

درباره شهر خشکبیجار

شهر خشکبیجار واقع در استان گیلان که بر اساس منابع موجود در کتب قدمت آن به حدود نهصد سال می رسد. این شهر با وسعت حدود 9 کیلومترمربع دارای حدود هفت هزار نفر جمعیت شهری، مرکز بخش خشکبیجار در حوزه شهرستان رشت میباشد. شهر خشکبیجار در فاصله 17 کیلومتری از شهر رشت قرار گرفته و از شمال به دریای خزر، از جنوب به بخش کوچصفهان از مشرق به بخش لشت نشاء و از غرب نیز به بخش خمام محدود می شود.

براساس کتاب “ولایات دارالمرزایران،گیلان” قراء خشکبیجار در یک قرن پیش از روستاهای طالوندان(طبالوندان)، آلمان، بازار محله، باغ، باغچه بنه، تازه آباد، جیکتاج الدینان، جورکویه، جیرکویه، رودپشت، روفچا، شیشه گوراب، کوریجان، ماسال تولم، مریدان، نشرود و یوسف آباد و کته رودکنار تشکیل می شد. با توجه به دایر شدن شهرداری در سال 1340 شهر خشکبیجار از مجموع چند روستا جان گرفت، ابتدا مرکز شهر به نام بازار محله بود که دو روز در هفته بازار محلی و هفتگی به نام دوشنبه بازار و پنج شنبه بازار در آنجا برپا می شد که در حال حاضر نیز هر هفته طبق سنت قدیمی در این دو روز بازار هفتگی در مرکز شهر و داخل و اطراف محوطه بازار دایر میگردد. محوطه بازار نیز از جمله محل های دیدنی و قدیمی خشکبیجار می باشد که قدمتی 100 ساله دارد، این محوطه در حال حاضر نه دالان ورودی دارد که در قدیم هر دالان با درب بزرگ و چوبی محافظت می شده است.

خشکبیجار که در کتب تاریخی به صورت خشکبجار نام برده شده از دو کلمه خشک و بیجار (بجار) تشکیل شده است که به ترتیب به معنی بدون آب و شالیزار می باشد. با توجه به اینکه خشکبیجار در شمالی ترین تقطه جلگه ی گیلان واقع شده است، پیوسته با کمبود آب برای آبیاری مزارع روبرو بوده و هر از چندگاهی خشکسالی شدید مزارع کشاورزی را از بین می برد.